12.12.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2013, sygn. IPPB1/415-969/13-3/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-969/13-3/KS

Czy po stronie Wnioskodawcy, jako przyszłego udziałowca w Sp. z o.o. pozostającego w tej spółce, powstanie przychód podatkowy na gruncie Ustawy o PIT na skutek wprowadzenia Sytuacji a), tj. dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia udziałów w całości lub w części jednego ze Wspólników w Sp. z o.o., objętych przez tego Wspólnika w ramach Połączenia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2013 r. (data wpływu 16 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia przez innego udziałowca spółki z o.o. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochdowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia przez innego udziałowca spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jawna (zwana dalej: Sp. j.), której wspólnikami są cztery osoby fizyczne dwa małżeństwa (dalej łącznie zwane: Wspólnikami), w tym Wnioskodawczyni będąca małżonkiem jednego ze wspólników Sp. j. (między Wnioskodawczynią a małżonkiem istnieje wspólność majątkowa małżonków, a ogół praw i obowiązków Wnioskodawczyni w Sp. j. nie należy do jej majątku odrębnego), powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej, Sp. j. posiada tytuł własności do trzech działek gruntu z naniesieniami (zwane dalej łącznie: Nieruchomością). Nieruchomość ta została nabyta do majątku Sp. j. jeszcze czasach funkcjonowania Wspólników Sp. j. w ramach umowy spółki cywilnej. Sp. j. prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie dzierżawy/wynajmu Nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne