18.11.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.11.2013, sygn. IPPB3/423-620/13-2/PK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-620/13-2/PK1

Czy kara umowna zapłacona przez Spółkę z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy oraz braku realizacji planu zakupów może zostać zaliczona do kosztów podatkowych na podstawie art. 15 ust.1 ustawy o pdop?
W jakim okresie należy zaliczyć powyższą karę do kosztów uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2013 r. (data wpływu 19 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodów kary umownej, do zapłacenia której zobowiązana była inna spółka aniżeli Wnioskodawca, a którą w ostatecznym rozrachunku na mocy wzajemnych negocjacji i porozumienia obciążony został Wnioskodawca jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodów kary umownej, do zapłacenia której zobowiązana była inna spółka aniżeli Wnioskodawca, a którą w ostatecznym rozrachunku na mocy wzajemnych negocjacji i porozumienia obciążony został Wnioskodawca.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

C. Polska Sp. z o.o. (zwana dalej Spółką) zajmuje się produkcją, dystrybucją i sprzedażą napojów bezalkoholowych, soków owocowych i warzywnych, wód oraz nektarów opatrzonych zastrzeżonymi znakami towarowymi. W celu zwiększenia efektywności kosztowej dostaw surowców i opakowań, Spółka podpisała ze spółką CX (dalej: CX) Ramową Umowę o świadczenie usług zaopatrzenia (dalej: Umowa). CX jest podmiotem, którego celem jest konsolidacja, centralizacja procesów zaopatrzenia spółek z grupy H. CX utrzymuje i zarządza relacjami z dostawcami, a także negocjuje i ustala z nimi warunki w zakresie cen wybranych materiałów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne