Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2013, sygn. IBPBII/2/415-1000/13/MMa, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-1000/13/MMa
Czy w przedstawionym zdarzeniu nadwyżka wartości udziałów i/lub akcji, ustalonej dla celów aportu, wnoszonych przez Wnioskodawcę do spółki zagranicznej, nad wartością nominalną obejmowanych udziałów w spółce zagranicznej (tzw. agio emisyjne) stanowić będzie dla niego przychód podatkowy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 30 września 2013 r. (data otrzymania 02 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wysokości przychodu osiągniętego z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej w zamian za wniesienie aportu w postaci udziałów i/lub akcji polskich spółek kapitałowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02 października 2013 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wysokości przychodu osiągniętego z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej w zamian za wniesienie aportu w postaci udziałów i/lub akcji polskich spółek kapitałowych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Wnioskodawca posiada lub w najbliższej przyszłości nabędzie lub obejmie udziały i akcje w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych z siedzibą w Polsce (spółki kapitałowe). Obecnie Wnioskodawca rozważa wniesienie części posiadanych udziałów i/lub akcji do spółki kapitałowej z siedzibą i zarządem w jednym z krajów Unii Europejskiej (spółka zagraniczna). Spółka zagraniczna jest rezydentem podatkowym tego kraju (należącego do Unii Europejskiej), ma osobowość prawną i podlega nieograniczonemu obowiązkowi w tym państwie z uwzględnieniem odpowiednich postanowień właściwych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów i majątku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty