Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2013, sygn. IBPBII/2/415-1517/12/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-1517/12/MM
Czy w związku ze złożeniem oświadczenia o wydatkowaniu całej kwoty na cel mieszkaniowy (brak wskazania w samym oświadczeniu informacji o uldze meldunkowej) i posiadaniu potwierdzenia zameldowania, wnioskodawca ma prawo do skorzystania z ulgi meldunkowej w związku z tym, iż udziału w nieruchomości został nabyty dopiero w 2007 r.?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 21 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania na podstawie tzw. ulgi meldunkowej przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 listopada 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania na podstawie tzw. ulgi meldunkowej przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W dniu 30 grudnia 2003 r. wnioskodawca dokonał zakupu udziału 1/2 nieruchomości lokalowej (mieszkania). Pozostałą część nabyła osoba nie spokrewniona z wnioskodawcą. Zakup całej nieruchomości został sfinansowany kredytem hipotecznym a częściowo gotówką. W dniu 27 marca 2007 r. wnioskodawca kupił od współwłaścicielki jej udział w nieruchomości. Cenę uregulował gotówką, a ponieważ od tej pory był jedynym właścicielem nieruchomości zaciągnął wyższy kredyt hipoteczny (w celu spłaty poprzedniego zaciągniętego przez wnioskodawcę i byłą współwłaścicielkę). Następnie w dniu 13 października 2008 r. całą nieruchomość wnioskodawca sprzedał. Środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczył na spłatę ww. kredytu hipotecznego oraz w pozostałej wartości na częściowe sfinansowanie zakupu kolejnej nieruchomości w dniu 19 grudnia 2008 r. Kolejną nieruchomość wnioskodawca nabył już wraz z małżonką i sfinansowana została (oprócz środków ze sprzedaży ww. mieszkania) kredytem hipotecznym. Bezpośrednio po sprzedaży przedmiotowego mieszkania wnioskodawca złożył do Naczelnika Urzędu Skarbowego oświadczenie, że środki uzyskane zamierza przeznaczyć na własne potrzeby mieszkaniowe. Jednocześnie w akcie notarialnym było oświadczenie wnioskodawcy o tym, iż jest w nim zameldowany. Dodatkowo wnioskodawca posiada potwierdzenie zameldowania na pobyt stały z Urzędu Miasta w ww. mieszkaniu w okresie od 08 marca 2004 r. wydane w dniu 01 sierpnia 2008 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty