01.02.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.02.2013, sygn. IPTPP2/443-1051/12-2/IR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-1051/12-2/IR

W zakresie uznania wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej za eksport towarów oraz możliwości obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2012 r. (data wpływu 24 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej za eksport towarów oraz możliwości obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej za eksport towarów oraz możliwości obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Uniwersytet (dalej: Uniwersytet, UP, lub Wnioskodawca) jest państwową szkołą wyższą. UP jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, posiada również rejestrację jako podatnik VAT UE. W swojej strukturze posiada Wydział Medycyny Weterynaryjnej, który w ramach statutowych działań realizuje badania kliniczne, prowadzi działalność profilaktyczno-leczniczą wraz z usługami dla ludności i podmiotów gospodarczych wykonując różnorodne prace zlecone w formie ekspertyz, opracowań wdrożeniowych nowych produktów leczniczych itp. Te czynności, o ile są wykonywane za wynagrodzeniem są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Ponadto Wydział z racji uprawnień ustawowych jest ważnym krajowym ogniwem weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego, zwłaszcza w zakresie monitorowania i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt przenoszonych na człowieka oraz w obszarze bezpieczeństwa żywności. Te zadania nie podlegają opodatkowaniu. Oczywiście Wydział ten realizuje zadania dydaktyczne w zakresie kształcenia przyszłych lekarzy weterynarii - usługi zwolnione od podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne