Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2013, sygn. ILPP2/443-911/13-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-911/13-2/JK
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania przedsiębiorstwa.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Cywilnej, przedstawione we wniosku z 19 września 2013 r. (data wpływu 20 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania przedsiębiorstwa.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Od roku 2007 małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą w formie Spółki Cywilnej na podstawie umowy zawartej i zarejestrowanej w Urzędzie Skarbowym. Spółka jest płatnikiem podatku VAT. Stosunek udziałów w Spółce wynosi 50% dla każdego z małżonków. Nie posiadają oni rozdzielności majątkowej. W okresie prowadzenia działalności Spółka nabywała środki trwałe, od których był odliczany podatek VAT. Obecnie małżonkowie chcieliby zrezygnować z prowadzenia działalności, w formie Spółki Cywilnej. Mąż nadal będzie prowadzić tę samą działalność pod swoim imieniem i nazwiskiem oraz własnym NIP-em. Żona chce mężowi przekazać notarialnie swoje udziały i cały majątek Spółki wraz z wyposażeniem, środkami trwałymi i zawartymi kontraktami. Majątek Spółki zostanie przekazany mężowi przed rozwiązaniem Spółki. Przenoszone składniki majątkowe stanowią przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu cywilnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty