Interpretacja indywidualna z dnia 21.11.2013, sygn. ILPP2/443-801/13-2/AKr, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-801/13-2/AKr
Opodatkowanie sprzedaży działek.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z 22 sierpnia 2013 r. (data wpływu 22 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
W roku 1988 Wnioskodawczyni wraz z mężem, jako małżeństwo, kupili grunt we wsi G., gmina K. od L.i J.B. Grunt ten jedną stroną przylegał do polnej drogi gminnej, początkowo nieutwardzonej, która w ostatnim czasie uzyskała nazwę C.. W drodze tej poprowadzony był już wodociąg gminny. W latach 1988 grunt ten został opłotowany siatką stalową o wysokości 150 cm. W tym samym czasie dzięki staraniom Wnioskodawczyni i jej męża została do środka gruntu (siedliska) doprowadzona woda rurami pc o średnicy 63 mm oraz energia elektryczna kablem energetycznym o przekroju 4x50 mm2 Al o długości ponad 700 m z najbliższego transformatora który znajdował się w centrum wsi G. Koszty doprowadzenia sieci wodociągowej i elektrycznej Wnioskodawczyni i jej mąż ponieśli w całości w myśl obowiązujących w tym czasie przepisów.
Wnioskodawczyni i jej mąż nosili się z zamiarem wybudowania tam domu mieszkalnego był zatwierdzony projekt na siedlisko, ale z braku środków finansowych nie został zrealizowany i pozwolenie na budowę straciło ważność. Grunt w tej części wsi zarówno Wnioskodawczyni i jej męża jak i okolicznych sąsiadów przy ul. C. był rolny. Brak było miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na całej powierzchni (z wyjątkiem miejsca pod planowany budynek mieszkalny oraz drogę wewnętrzną) zakupionego gruntu rolnego został utworzony sad aroniowy, który istnieje do dnia dzisiejszego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty