Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2013, sygn. ILPP2/443-862/13-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-862/13-2/MR
Nazwa towaru na paragonie fiskalnym.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2013 r. (data wpływu 9 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu wykazywania na paragonach fiskalnych nazw świadczonych usług - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu wykazywania na paragonach fiskalnych nazw świadczonych usług.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Przedmiotem działalności są usługi medyczne, okulistyczne, w szerokim zakresie, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, sklasyfikowane PKWiU, pod symbolem 86.22.1 i 86.10.1. Spółka prowadzi ewidencję usług dla osób fizycznych, za pomocą kasy rejestrującej. Usługi świadczy w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zawartej z NFZ (szpitale, poradnie) jak i na rzecz pacjentów wnoszących odpłatność samodzielnie. W zakresie usług Spółka ma: a) usługi medyczne w zakresie profilaktyki (badania, drobne zabiegi ambulatoryjne np. usuwanie skrzydlika itp.); b) usługi chirurgii okulistycznej (korekcja laserowa wad wzroku - niedowzroczności, nadwzroczności, usuwanie zaćmy, implantacja soczewek wszczepialnych wewnątrzgałkowych, chirurgiczne usuwanie wad; zeza, astygmatyzmu, itp.); c) usługi leczenia zachowawczego (przywracanie prawidłowego kształtu gałki ocznej w wadach: stożkowatości, eliptyczności i innych odkształceń gałki ocznej, powodujących wady wzroku). Usługi te zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18-20, 22-23 ustawy o podatku od towarów i usług są usługami zwolnionymi z VAT, jako służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, wykonywane przez m.in. lekarzy i lekarzy dentystów. Pozostała grupa usług to: d) usługi medyczne - pozostałe (wydawanie zaświadczeń, opinii np. o niepełnosprawności dla instytucji), które ze zwolnienia nie korzystają. Ponieważ świadczone przez Spółkę usługi nie są w dosłownym pojęciu usługami konsumenckimi a zawód lekarza zaliczany jest do tzw. zawodów zaufania publicznego, tym samym od października 2013 r., lekarze będą zmuszeni do posługiwania się w kasach rejestrujących szczegółową terminologią, odnoszącą się do danej procedury, wykonywanej u konkretnego pacjenta. Taka sytuacja może narazić Wnioskodawcę, na zarzuty ze strony pacjentów o naruszenie tajemnicy lekarskiej. Dzisiaj stosowane przez Spółkę nazewnictwo to: zabieg, badanie, ortoleczenie, nie wskazuje szczegółowo wady, która jest u pacjenta leczona, ponieważ wady wzroku są często uznawane przez pacjentów jako wstydliwe. Zatem od października 2013 r. Spółka zamierza zastosować w opisie usługi nazwy: 1) usługi medyczne w zakresie profilaktyki zdrowotnej; 2) usługi medyczne w zakresie chirurgii okulistycznej; 3) usługi medyczne leczenia zachowawczego gałki ocznej; 4) pozostałe usługi medyczne. Wszystkim tym usługom można przyporządkować właściwą stawkę VAT, bez uszczegóławiania procedur medycznych, tj. z zachowaniem tajemnicy lekarskiej, w rozumieniu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Ze względu na rodzaj sprzętu medycznego używanego do zabiegów (np. rodzaj lasera) oraz stopień skomplikowania wady występujący na jednym lub obu oczach, ceny za usługi są różne, zatem uszczegółowienie usługi obejmowało by dopisek, czy dotyczy jednego, czy obu oczu nie wskazując wprost rodzaju leczonej wady wzroku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty