Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2013, sygn. ILPP4/443-400/13-4/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-400/13-4/ISN
1. Czy Wnioskodawca po przekroczeniu limitu 150.000 zł zobowiązany będzie dokonać zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług?
2. W przypadku gdy Zainteresowany będzie podatnikiem VAT, to usługi wykonywane na rzecz podmiotu mającego siedzibę w USA będą opodatkowane VAT i w jakiej stawce VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2013 r. (data wpływu 29 sierpnia 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20 listopada 2013 r. (data wpływu 22 listopada 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług:
- jest prawidłowe w zakresie miejsca opodatkowania usług świadczonych na rzecz firmy z USA;
- jest nieprawidłowe w zakresie obowiązku rejestracji do podatku od towarów i usług.
UZASADNIENIE
W dniu 29 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania usług świadczonych na rzecz firmy z USA oraz obowiązku rejestracji do podatku od towarów i usług. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20 listopada 2013 r. (data wpływu 22 listopada 2013 r.) o wskazanie, że dotyczy on zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 12 kwietnia 2013 r. Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu animacji wykorzystujących obraz generowany przez silniki graficzne, najczęściej te wykorzystywane przez gry komputerowe. Jest to tak zwana machinima. Jest ona tworzona i generowana wyłącznie w sieci internetowej. Działalność zgłoszona jest z kodem PKD 62.01.Z. Działalność Zainteresowany prowadzi w imieniu swojego niepełnoletniego syna, który jest twórcą animacji. Wytworzone w ten sposób produkty załączane są bezpośrednio do gier, na podstawie których te animacje zostały wytworzone. W związku z tym nie są skierowane do konkretnego odbiorcy. Płatność za wytworzenie animacji następuje w momencie uruchomienia przez użytkownika danej gry wraz z animacją Wnioskodawcy co skutkuje naliczeniem odpowiedniej kwoty (w walucie USD), która jest zależna od czasu jej wykorzystania i ilości tak zwanych wejść. Płatność za wyżej wymienione czynności Zainteresowany otrzymuje od firmy z siedzibą w USA. Płatność jest gromadzona na koncie A. Wnioskodawca wykonuje także animacje według indywidualnych zamówień osób fizycznych, w tym z Polski. Płatność za te usługi są także gromadzone na koncie A, przeważnie w walucie krajowej. Forma opodatkowania działalności gospodarczej: zasady ogólne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty