Interpretacja indywidualna z dnia 05.12.2013, sygn. ILPP2/443-848/13-2/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-848/13-2/EN
Czy w przestawionym stanie faktycznym uregulowanie zaległych zobowiązań Wnioskodawcy przez dłużnika solidarnego Spółkę z o.o. uprawnia Wnioskodawcę do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano, o kwotę podatku?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2013 r. (data wpływu 5 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania przez Wnioskodawcę art. 89b ust. 4 ustawy, tj. zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym uregulowano należność jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania przez Wnioskodawcę art. 89b ust. 4 ustawy, tj. zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym uregulowano należność.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Dnia 25 kwietnia 2013 r. przedsiębiorstwo Wnioskodawcy w rozumieniu art. 55 kodeksu cywilnego X zostało przez Wnioskodawcę wniesione aportem do spółki kapitałowej W Sp. z o.o. na podwyższenie kapitału zakładowego tej spółki (akt notarialny z dnia 25 kwietnia 2013 r. sporządzony przed notariuszem). Wnioskodawca zaznaczył, że w związku z kontynuacją niektórych umów leasingu działalność gospodarcza Wnioskodawcy nie została wyrejestrowana jest on czynnym podatnikiem VAT. Zgodnie z obowiązującym art. 89b ustawy o VAT z powodu nieuregulowania należności wynikających z faktur (dokumentujących dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju) w terminie 150 dni od dnia upływu terminu ich płatności określonego w umowie lub na fakturze, Wnioskodawca jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tych faktur, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Dodatkowo zgodnie z poprzednio obowiązującym art. 89b ustawy o VAT w przypadku otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w poprzednio obowiązującym art. 89a ust. 2 pkt 6 ustawy o VAT, i nieuregulowania należności w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego zawiadomienia, Andrzej Świerczek jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu lub w przypadku jego braku, do odpowiedniego powiększenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku wynikającą z nieuregulowanych faktur, poprzez korektę deklaracji za okres, w którym dokonał odliczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty