Interpretacja indywidualna z dnia 05.12.2013, sygn. ILPP5/443-196/13-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-196/13-2/KG
Dokumentowanie transakcji w sytuacji śmierci jednego ze wspólników spółki jawnej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z 17 września 2013 r. (data wpływu 18 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania transakcji w sytuacji śmierci jednego ze wspólników spółki jawnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania transakcji w sytuacji śmierci jednego ze wspólników spółki jawnej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W 2000 r. J.M. oraz B.G. podpisali umowę, w związku z którą powstała spółka cywilna z udziałami odpowiednio 51% oraz 49%. W 2003 r. na podstawie odrębnych przepisów spółka zobowiązana została do przekształcenia się w spółkę jawną. Dokonano stosownego wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
W dniu 4 października 2012 r. zmarł jeden ze wspólników. Do dnia zgonu firma prowadziła działalność gospodarczą na podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Dnia 15 października 2012 r. pozostały wspólnik - (Wnioskodawca) złożył w Urzędzie Skarbowym dokument VAT-Z o zakończeniu z dniem zgonu wspólnika działalności spółki, a w KRS wniosek o wykreślenie Spółki z rejestru. Sąd udzielił Wnioskodawcy informacji, że likwidacja musi być poprzedzona przeprowadzeniem procesu likwidacyjnego. Natomiast Urząd Skarbowy poinformował Wnioskodawcę, że należy anulować dokument VAT-Z, ponieważ Spółka do dnia zakończenia likwidacji jest nadal czynnym podatnikiem podatku VAT. Tak też uczyniono. Do dnia dzisiejszego Wnioskodawca składa za Spółkę stosowne deklaracje VAT-7 mimo tego, że Spółka nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. W maju Sąd ustanowił spadkobiercę zmarłego oraz Wnioskodawcę likwidatorami ww. Spółki. Likwidatorzy zamierzają wyprzedać istniejący majątek firmy i zaspokoić zobowiązania Spółki. Na dzień dzisiejszy firma posiada zakupiony w maju 2006 r. grunt zabudowany bez podatku VAT oraz zakupiony w kwietniu 2007 r. grunt przemysłowy niezabudowany także bez podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty