28.06.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.06.2013, sygn. ILPP4/443-132/13-3/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-132/13-3/BA

1. Czy w przedstawionej sytuacji obciążenie kosztami stałymi podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2. Jaką stawką podatku VAT będzie opodatkowana przedstawiona czynność obciążenia kosztami stałymi?
3. W jakim momencie należy wykazywać w deklaracjach podatkowych przedstawioną czynność obciążenia kosztami stałymi (w jakim terminie powstaje obowiązek podatkowy)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2013 r. (data wpływu 25 marca 2013 r.) uzupełnionym dnia 15 maja 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kosztów stałych produkcji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kosztów stałych produkcji. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 15 maja 2013 r. o opłatę za wydanie interpretacji indywidualnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji systemów kanalizacyjnych oraz systemów zagospodarowania wód deszczowych i oczyszczania ścieków. Spółka zawarła porozumienia z podmiotami zagranicznymi, zwanymi dalej Kontrahentami, których przedmiotem będzie sprzedaż wyprodukowanych przez Spółkę wyrobów.

Zgodnie z umowami zawartymi pomiędzy Spółką a Kontrahentami, za dostarczane towary Spółka będzie obciążać Kontrahentów kwotą uzgodnionej ceny za towar. Cena ta kalkulowana będzie w oparciu o metodę koszt plus, tj. cena wyrobu będzie kalkulowana na bazie kosztów bezpośrednich (takich jak: koszty materiałów, energii, wynagrodzeń, konserwacji, amortyzacji) powiększonych o marżę oraz o koszty transportu i załadunku towarów. Oprócz obciążania Kontrahenta ceną za sprzedane wyroby, strony transakcji uzgodniły, że Spółka obciążać będzie Kontrahentów stałymi kosztami produkcji, które obejmują w szczególności koszty wynagrodzenia osób nadzorujących (np.: dyrektora produkcji, kierownika jakości), ochrony obiektu, oświetlenia, ogrzewania, amortyzacji hali, ubezpieczenia obiektu powiększone o marżę. Stałe koszty produkcji zostaną ustalone w wysokości ryczałtu, który będzie rozliczany z Kontrahentami w okresach miesięcznych. Ryczałt na każdego z Kontrahentów kalkulowany jest w proporcji do planowanego wolumenu sprzedaży. Obciążenie ryczałtem za stałe koszty produkcji ma być niezależne od ilości i wartości towarów nabytych przez Kontrahentów i ma zabezpieczyć Spółce zwrot poniesionych wydatków na przygotowanie i realizację produkcji w sytuacji, gdyby Kontrahenci dokonali zmiany wolumenu planowanych transakcji. Jeżeli jednak wolumen transakcji będzie się różnić od planowanego o ponad 20% może nastąpić rekalkulacja kwoty ryczałtu. Spółka w każdym miesiącu trwania umowy będzie wystawiała na Kontrahentów faktury o treści obciążenie kosztami stałymi produkcji za zlecone podwykonawstwo/produkcję kształtek za miesiąc ().

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne