Interpretacja indywidualna z dnia 15.05.2013, sygn. ILPP1/443-149/13-4/AWa, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-149/13-4/AWa
Czy podatnik, który zakupił samochód osobowy z przeznaczeniem na wynajem długoterminowy i faktycznie wynajmował samochód powyżej sześciu miesięcy, może na moment zakupu samochodu obniżyć podatek należny o podatek naliczony związany z zakupem samochodu w pełnej wysokości w oparciu o przepis art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652 ze zm.)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2013 r. (data wpływu 25 lutego 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 kwietnia 2013 r. (data wpływu 22 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodu osobowego z przeznaczeniem na wynajem jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodu osobowego z przeznaczeniem na wynajem. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 18 kwietnia 2013 r. o doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Podatnik podjął decyzję o rozszerzeniu zakresu działalności gospodarczej o wynajem i dzierżawę samochodów osobowych i furgonetek oraz pozostałych pojazdów samochodowych i uzyskał odpowiedni wpis w ewidencji. Podatnik zakupił oraz planuje zakupić kolejne samochody osobowe przeznaczone na wynajem. Podatnik ma klientów na długoterminowy najem samochodów osobowych. Samochody zakupywane są w sytuacji, gdy podatnik posiada gwarancję najmu samochodów przez konkretnego najemcę na czas nieoznaczony, jednak nie krótszy niż sześć miesięcy. Bezpośrednio po zakupie samochody przeznaczane są faktycznie na wynajem długoterminowy, powyżej sześciu miesięcy i zawierana jest odpowiednia umowa z najemcą lub dzierżawcą. W przypadku zakończenia umowy z jednym najemcą (przysługuje im prawo do rozwiązania umowy po sześciomiesięcznym okresie najmu) firma poszukuje kolejnych klientów. W przypadku braku klienta na najem samochodu, po pierwszym sześciomiesięcznym okresie jego wykorzystywania z przeznaczeniem na wynajem lub dzierżawę, samochody mogą być również używane do innych celów związanych z działalnością gospodarczą podatnika, np. odbywania podróży służbowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty