09.05.2013

Interpretacja indywidualna z dnia 09.05.2013, sygn. ILPP5/443-55/13-2/PG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-55/13-2/PG

Możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT do usług świadczonych przez Wnioskodawcę.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Klubu, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2013 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 15 marca 2013 r., do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie 20 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług świadczonych przez Wnioskodawcę jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług świadczonych przez Wnioskodawcę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest klubem sportowym posiadającym osobowość prawną, działającym w formie stowarzyszenia. Głównym jego celem statutowym jest: upowszechnianie kultury fizycznej, podnoszenie sprawności fizycznej młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem społeczności akademickiej środowiska, rozwijanie sportu wyczynowego w środowisku akademickim, podtrzymywanie tradycji narodowej, rozwój świadomości narodowej i obywatelskiej, a także wychowywanie członków Klubu zgodnie z tradycjami, kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za losy macierzystej szkoły wyższej i środowiska akademickiego, działanie na rzecz środowiska naturalnego, działanie na rzecz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, działanie na rzecz wyrównywania szans młodzieży z rodzin o trudnej sytuacji życiowej, działanie na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami, działanie na rzecz upowszechniania i ochrony wolności praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji. Działalność Zainteresowanego polega na prowadzeniu zajęć sportowych oraz upowszechnianiu sportu wśród studentów Uniwersytetu oraz na organizowaniu rozgrywek środowiska akademickiego, międzyuczelnianego. Działalność Klubu w zakresie rozwoju i upowszechniania sportu wśród dzieci nie jest ukierunkowana na osiąganie zysku, a ewentualne wypracowane zyski zostają przekazane na rozwój i upowszechnianie działalności statutowej. Dotychczas wykwalifikowani trenerzy byli zatrudniani przez Uczelnie w celu prowadzenia zajęć sportowych w sekcjach klubu Uczelnianego, aktualnie jednak trenerzy mieliby być zatrudnieni przez Klub Uczelniany, a środki na ich utrzymanie miałyby być przekazywane przez Uczelnie. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz.1807 ze zm.), jednak jako osoba prawna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.). Zgodnie z definicją działalności gospodarczej zawartą w art. 3 pkt 9 Ordynacji podatkowej jest nią każda działalność zarobkowa w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, wykonywanie wolnego zawodu, a także każda inna działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej, lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców. Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, w związku z tym nie wystawia faktur VAT. Natomiast na podstawie art. 87 Ordynacji podatkowej podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu Ordynacji podatkowej zobowiązani są - na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi, czy każde zdarzenie finansowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp