24.07.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.07.2013, sygn. ITPP1/443-387/13/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-387/13/TS

Czy w opisanym stanie faktycznym jest Pan uprawniony do obniżenia kwoty należnego podatku VAT o odpowiednią część (w proporcji do części mieszkania przeznaczonej na prowadzenie działalności gospodarczej) podatku naliczonego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2013 r. (data wpływu 25 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu lokalu mieszkalnego w części wykorzystywanego do działalności gospodarczej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu lokalu mieszkalnego w części wykorzystywanego do prowadzonej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od 2009 do 2012 r. odbywał Pan aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w G. Ukończenie aplikacji, a następnie zdanie egzaminu radcowskiego jest warunkiem koniecznym do wykonywania zawodu radcy prawnego, w tym w formie indywidualnej kancelarii radcy prawnego. W 2012 r. zdał Pan egzamin radcowski, a po wpisaniu na listę i złożeniu ślubowania z dniem 2 stycznia 2013 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w formie indywidualnej kancelarii radcy prawnego, polegającej na świadczeniu pomocy prawnej. Jest Pan czynnym podatnikiem VAT, rozliczanym kwartalnie. Wcześniej (maj 2011 r.) stał się Pan właścicielem mieszkania w udziale 1/2 wraz z obecną żoną w udziale 1/4 oraz jej matką w udziale 1/4 (stosunki własnościowe wynikają z umowy kredytowej, gdyż część mieszkania była finansowana z kredytu). Tytułem zaliczek na nabywaną nieruchomość dokonał Pan wpłat na rachunek dewelopera z własnych środków pieniężnych. Na wpłaty te zostały wystawione faktury z dnia: 16 sierpnia 2010 r., 10 września 2010 r., 20 kwietnia 2011 r. Przedmiotowe faktury wystawione są wyłącznie na Pana imię i nazwisko oraz zawierają Pana NIP. Od dnia 2 stycznia 2013 r., tj. od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, wykonuje Pan w tym mieszkaniu czynności zawodowe, przeznaczając jego część (niewyodrębnioną fizycznie) na własne biuro kancelaryjne. Przy zakupie mieszkania zarówno co do jego lokalizacji, jak i powierzchni znaczenie miała okoliczność, iż w przyszłości (po zdanym egzaminie radcowskim) mieszkanie to wykorzystywane miało być częściowo do wykonywania czynności zawodowych. Zakupione mieszkanie znajduje się w odległości 300 m w linii prostej od Sądu Rejonowego, w którym znajdują się najważniejsze z racji wykonywanej przeze Pana działalności wydziały tj. gospodarcze, KRS oraz księgi wieczyste. Lokalizacja nabywanego mieszkania w pobliżu sądu była istotnym czynnikiem jego wyboru. Nabywając je planował Pan, że po zdanym egzaminie radcowskim będzie wykonywał zawód w formie indywidualnej kancelarii radcowskiej. Posiadanie lokalu blisko sądu jest niewątpliwie ułatwieniem i zaletą przy wykonywaniu zawodu radcy prawnego. Innymi słowy zakup przedmiotowego mieszkania był dokonany w związku z planowaną działalnością gospodarczą, którą można było rozpocząć z uwagi na swoją specyfikę dopiero po zdaniu egzaminu radcowskiego oraz uprzednim ukończeniu aplikacji. Zamiar wykorzystywania w części zakupionego mieszkania na przyszłą działalność gospodarczą wynika z decyzji, co do wyboru położenia nabywanego lokalu, jego powierzchni (przewyższającej potrzeby mieszkaniowe) oraz faktu, iż w wystawionych przez dewelopera fakturach zawarty jest Pana NIP. Na działalność zawodową wykorzystywana jest 1/3 przedmiotowego mieszkania, pozostała zaś część na cele mieszkalne. Z uwagi na fakt, iż tylko Pan wykonuje w nim działalność zawodową i w tym celu dokonał Pan jego zakupu 2/3 Pana udziału wykorzystywana jest do prowadzonej działalności gospodarczej (2/6 mieszkania).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne