04.06.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.06.2012, sygn. DD9/033/176/KZU/2011/PK-1357, Minister Finansów, sygn. DD9/033/176/KZU/2011/PK-1357

skutki podatkowe wniesienia aportem do spółki partnerskiej przedsiębiorstwa

Zmiana interpretacji indywidualnej

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Minister Finansów, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 07 grudnia 2010 r. nr ILPB1/415-1030/10-4/AG wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 08 września 2010 r., uzupełnionym w dniu 23 listopada 2010 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem do spółki partnerskiej przedsiębiorstwa, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działając na podstawie § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), wydał w dniu 07 grudnia 2010 r., w imieniu Ministra Finansów, interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem do spółki partnerskiej przedsiębiorstwa. Interpretacja wydana została na wniosek z dnia 08 września 2010 r., uzupełniony w dniu 23 listopada 2010 r. (data wpływu).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni - osoba fizyczna - wkrótce stanie się przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobowo działalność gospodarczą i będzie wpisana do Ewidencji Działalności Gospodarczej (EDG). Wnioskodawczyni zarejestruje się jako czynny podatnik VAT. W skład prowadzonego przedsiębiorstwa będą wchodziły składniki majątkowe objęte wspólnością majątkową Wnioskodawczyni i Jej małżonka. Wnioskodawczyni zamierza w przyszłości zawrzeć umowę spółki partnerskiej oraz wnieść całe prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo w drodze aportu do tejże spółki partnerskiej. Niezwłocznie po wniesieniu całego przedsiębiorstwa do spółki partnerskiej Wnioskodawczyni zaprzestanie prowadzenia jednoosobowo działalności gospodarczej i wystąpi z wnioskiem o wykreślenie z EDG. W okresie pomiędzy wniesieniem całego przedsiębiorstwa aportem do spółki partnerskiej a wykreśleniem z EDG, Wnioskodawczyni nie nabędzie na potrzeby działalności gospodarczej żadnych towarów. Tym samym, w dniu zaprzestania prowadzenia działalności Wnioskodawczyni w remanencie likwidacyjnym nie wykaże żadnych towarów ani środków, jako że wszystkie, wchodząc w skład przedsiębiorstwa, zostaną wniesione aportem do spółki partnerskiej. Spółka partnerska, w której Wnioskodawczyni zostanie partnerem będzie kontynuowała amortyzację środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych rozpoczętą przez Wnioskodawczynię. Spółka partnerska w celu uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych od wniesionego aportem przedsiębiorstwa przyjmie jego wartość uwzględniając wartość środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wynikającą z dokonanych już odpisów amortyzacyjnych, a nie ich wartość rynkową. Zespół składników majątku, jakie Wnioskodawczyni ma zamiar wnieść aportem do spółki partnerskiej będzie spełniać definicję przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne