12.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2012, sygn. IPPB3/423-705/12-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-705/12-2/MS

Czy w sytuacji, gdy w umowie sprzedaży wierzytelności określona została konkretna cena za jaką sprzedany zostanie dany składnik wierzytelności, Bank może rozliczyć kwotę uzyskaną tytułem zapłaty wg ustaleń umownych tzn. przychodem podlegającym opodatkowaniu będzie kwota odpowiadająca cenie umownej za jaką zostanie sprzedana wierzytelność z tytułu naliczonych odsetek i ewentualnych innych opłat?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 05.09.2012r. (data wpływu 12.09.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podlegających opodatkowaniu w związku ze zbyciem wierzytelności niejednorodnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.09.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podlegających opodatkowaniu w związku ze zbyciem wierzytelności niejednorodnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny

W ramach prowadzonej działalności Bank S.A. świadczy za wynagrodzeniem usługi finansowe obejmujące m.in. udzielanie kredytów. W praktyce występują sytuacje, gdy kredytobiorca nie spłaca swojego zobowiązania z tytułu zawartej umowy kredytowej. W przypadku, gdy wcześniej podjęta windykacja okaże się bezskuteczna, Bank podejmuje kroki mające na celu m.in. sprzedaż wierzytelności. Celem sprzedaży jest odzyskanie możliwie największej kwoty niespłaconego kredytu. Umowy sprzedaży wierzytelności zawierane są m.in. z podmiotami, które nie są funduszami sekurytyzacyjnymi. Przedmiotem umowy sprzedaży jest ogół praw przysługujących Bankowi z tytułu zawartej umowy kredytowej tj. kwota główna wierzytelności (kapitał kredytu), oraz niezapłacone a naliczone odsetki i inne opłaty poniesione lub naliczone przez Bank w związku z dochodzeniem wierzytelności kredytowej. Cena sprzedaży zazwyczaj jest niższa niż łączna wartość wierzytelności. W szczególności, cena sprzedaży może być niższa od kwoty samej głównej wierzytelności (kapitału kredytu) jak i cena sprzedaży może być wyższa od wartości kwoty głównej wierzytelności (kapitału kredytu) ale niższa od łącznej wartości wierzytelności. W związku z powyższym, strony określają w umowach sprzedaży za jaką cenę będzie sprzedany każdy element wierzytelności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne