11.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2012, sygn. IPPP3/443-917/12-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-917/12-2/KC

W zakresie prawa do odliczenia podatku VAT związanego z importem samochodu oraz z tytułu zakupu paliwa do niego, w związku z brakiem adnotacji w dowodzie rejestracyjnym.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10.09.2012r. (data wpływu 12.09.2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT związanego z importem samochodu oraz z tytułu zakupu paliwa do niego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.09.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT związanego z importem samochodu oraz z tytułu zakupu paliwa do niego

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka V. SA. Oddział w Polsce (zwany dalej Wnioskodawcą) zaangażowany jest na terytorium Polski w prace przy projekcie, który realizowany jest poprzez współpracę firmy G. oraz Państwowego Instytutu (PI), Instytutu Nauk Geologicznych (ING) oraz Instytutu Geofizyki (IG). Na realizację tego projektu zezwolenie wydał Minister Środowiska. Celem tego projektu jest integracja wszelkiego typu badań danych geofizycznych i geologicznych, a w rezultacie opracowanie kompleksowego modelu budowy geologicznej prawie całej pokrywy osadowej oraz jej podłoża na terenie Polski.

Pierwszym etapem prac są badania sejsmiczne, zmierzające do uzyskania obrazu struktur geologicznych ziemi, z wykorzystaniem tzw. sejsmiki refleksyjnej. Te właśnie specjalistyczne czynności wykonuje V. S. A. Oddział w Polsce w ramach podwykonawstwa na rzecz G., który wygrał przetarg na realizację projektu. Za wykonywane na rzecz IG usługi Wnioskujący pobiera wynagrodzenie, które dokumentuje stosowną fakturą VAT i opodatkowuje podstawową stawką podatku VAT, tj. 23%.

W celu realizacji powierzonych przez IG zleceń Wnioskodawca musiał sprowadzić do Polski specjalistyczny sprzęt, urządzenia sejsmiczne oraz samochody. Wnioskodawca musiał również dokonać zakupy w Polsce takiego sprzętu i samochodów. W związku z importem do Polski urządzeń i samochodów V. S.A. Oddział w Polsce uiścił stosowne cło oraz podatek VAT od importowanych urządzeń i samochodów. Ponieważ importowane urządzenia w całości służą do wykonywania czynności opodatkowanych VAT Wnioskodawca odliczył zapłacony w związku z importem podatek VAT naliczony, jednak w przypadku samochodów dokonano odliczenia wyłącznie w wysokości 6000 PLN od samochodu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne