30.11.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.11.2012, sygn. IPPB3/423-669/12-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-669/12-2/MS

Czy w przypadku, gdy Bank na podstawie umowy przeniósł na rzecz Funduszu wierzytelności z tytułu niespłaconych kwot udzielonych kredytów i pożyczek za cenę niższą od wartości niespłaconej części udzielonych kredytów i pożyczek, to całość uzyskanej ceny ze sprzedaży tych wierzytelności, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 15 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie będzie stanowiła przychodu podlegającego opodatkowaniu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31.08.2012r. (data wpływu 03.09.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 12 ust. 4 pkt 15 lit. c) ustawy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.09.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 12 ust. 4 pkt 15 lit. c) ustawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Bank (dalej: Bank) prowadzi działalność na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tj. Dz. U. z 2002 r., Nr 72, poz. 665, ze zm.). W ramach wykonywanej działalności Bank udziela klientom oprocentowanych kredytów i pożyczek. Dokonując tych czynności Bank jest narażony na ryzyko w postaci braku terminowego zwrotu przez kredytobiorcę swoich zobowiązań kredytowych wynikających z zawartej umowy kredytowej czy pożyczki określonych w harmonogramach spłat. Zdarza się, że ryzyko to materializuje się i kredytobiorcy (pożyczkobiorcy) nie realizują swoich zobowiązań wynikających z umowy kredytu, w szczególności zaprzestają dokonywania spłat rat kredytu w ustalonych terminach. W konsekwencji Bank ponosi ekonomiczną stratę w związku z nieodzyskaniem części kwot przekazanych takim klientom jako kredyt. W celu zminimalizowania takich strat Bank dokonał przelewu wierzytelności pieniężnych (nieprzedawnionych jak i przedawnionych) stanowiących udzielone przez Bank i niespłacone kredyty i pożyczki, przysługujące Bankowi w stosunku do dłużników. Zbycie takich niespłaconych przez kredytobiorców bądź pożyczkobiorców wierzytelności w drodze przelewu, pozwoliło Bankowi w części na zrekompensowanie poniesionej z tego tytułu straty, powstałej z wydatkowanych przez Bank na udzielenie kredytów/pożyczek aktywów. Nabywcą wierzytelności był niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny (dalej: Fundusz). Wraz z wierzytelnościami na nabywcę przeszły- w myśl art. 509 Kodeksu cywilnego - wszelkie związane z nimi prawa oraz należności uboczne. W wyniku umowy przelewu, w zamian za wierzytelności z tytułu kredytów i pożyczek udzielonych uprzednio przez Bank, Fundusz zobowiązany został do zapłaty ustalonej ceny nabycia. Biorąc pod uwagę fakt, iż część ze zbywanych wierzytelności to wierzytelności przedawnione, cena z tytułu zbycia tych wierzytelności uzyskana przez Bank jest niższa od kwoty kapitału niespłaconych kredytów i pożyczek. Cena została określona w umowie jako odpowiedni procent jej wartości nominalnej (tj. wartości kapitału oraz należności ubocznych).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne