13.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2012, sygn. IPPP1/443-920/12-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-920/12-2/JL

Darowizna przedsiębiorstwa przez Wnioskującą nie będzie wiązała się z obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem towarów lub środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Ewentualnej korekty podatku dokonuje bowiem nabywca przedsiębiorstwa, o ile występują przesłanki do jej dokonania.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19.09.2012r. (data wpływu 24.09.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.09.2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od wielu lat wykonuje jednoosobową działalność gospodarczą (wpis do ewidencji działalności gospodarczej), w ramach której prowadzi sklep z pasmanterią. Obecnie z uwagi na swój wiek Wnioskodawca rozważa przeniesienie w formie darowizny wszystkiego co jest związane z działalnością sklepu na rzecz syna, który będzie kontynuował działalność i dalej prowadził wymieniony wyżej sklep. W ramach darowizny przejdą więc składniki materialne i niematerialne związane z prowadzeniem sklepu: towary przeznaczone do sprzedaży, środki trwałe (meble, komputery), należności pieniężne, ewentualne zobowiązania, wiedza związana z prowadzeniem sklepu oraz rynku, na którym działa Wnioskodawca. Dodatkowo, nabywca przejmie zatrudnionego przez Wnioskodawcę pracownika. Nabywca będzie kontynuował działalność i dalej prowadził sklep pod tym samym adresem, ponieważ zawrze z Wnioskodawcą będącym właścicielem budynku, w którym znajduje się sklep stosowną umowę najmu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne