07.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2012, sygn. IPPP1/443-911/12-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-911/12-2/EK

Uznanie wydzielonej ze Spółki Jednostki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz skutki podatkowe aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2012 r. (data wpływu 21 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wydzielonej ze Spółki Jednostki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz skutków podatkowych aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wydzielonej ze Spółki Jednostki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz skutków podatkowych aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. (dalej; Spółka) należy do liderów w branży celulozowo-papierniczej w Polsce. Spółka prowadzi działalność gospodarczą przede wszystkim w zakresie produkcji celulozy, papierów przemysłowych, tektury, opakowań tekturowych, opakowań z tektury laminowanej oraz worków papierowych.

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i polskim rezydentem podatkowym. W wyniku zrealizowanej w 2010r. rozbudowy zakładu produkcyjnego, Spółka rozpoczęła produkcję energii elektrycznej. W związku z tym, Spółka uzyskała koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej w odnawialnym źródle energii. Następnie, w Spółce oddano do eksploatacji nową jednostkę wytwórczą, w efekcie czego doszło do zwiększenia mocy wytwórczych i zmiany działalności koncesjonowanej (na podstawie decyzji administracyjnej z dnia 22 lutego 2011 r.). Produkcja energii w nowej jednostce wytwórczej opiera się obecnie na spalaniu węgla kamiennego, biomasy w postaci zrębków oraz odpadów biomasowych powstających w procesie produkcji celulozy i papieru takich jak kora drzewna oraz odwodniony osad włóknisty. Produkcja ciepła i energii w jednostkach wytwórczych Spółki pozwała na pokrycie 100% zapotrzebowania zakładu produkcyjnego w parę technologiczną oraz w ok. 60% w energię elektryczną. Brakująca część energii jest zakupywana przez Spółkę na podstawie umowy sprzedaży energii elektrycznej z możliwością zakupu części energii na rynku giełdowym.W związku z prowadzeniem działalności w powyższym zakresie, Spółka dokonała wyodrębnienia w swojej wewnętrznej strukturze organizacyjnej jednostki biznesowej zdolnej do samodzielnego realizowania zadań gospodarczych w zakresie produkcji energii cieplnej oraz elektrycznej (dalej; Jednostka Biznesowa Elektrociepłownia lub Jednostka). Przedmiotem działalności ww. Jednostki jest produkcja ciepła i energii elektrycznej na potrzeby zakładu produkcyjnego Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne