13.11.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2012, sygn. IPPB2/436-418/12-2/LS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-418/12-2/LS

Należy stwierdzić, iż w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym zastosowanie znajdzie przepis art. 9 pkt 9 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym przedmiotowa transakcja będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24.08.2012 r. (data wpływu 27.08.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji za pośrednictwem Domu Maklerskiego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.08.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji za pośrednictwem Domu Maklerskiego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza odpłatnie nabyć akcje na okaziciela spółki akcyjnej mającej siedzibę na terytorium Polski . Dnia 4 czerwca 2012 roku doszło do zawarcia Umowy przedwstępnej sprzedaży akcji pomiędzy spółką będącą obecnie spółką siostrą Wnioskodawcy (a w przyszłości w momencie zakończenia Transakcji będącą jednym z udziałowców Wnioskodawcy) oraz gwarantem Transakcji ze strony nabywcy z jednej strony a sprzedającymi z drugiej . Umowa przedwstępna zawarta została pod prawem szwajcarskim.

Zgodnie ze strukturą Transakcji założoną w Umowie przedwstępnej sprzedaży akcji, nabycie akcji ma być dokonane przez spółkę celową. Z tego względu udziałowcy Gwaranta nabyli udziały Wnioskodawcy (jako spółki celowej), który będzie podmiotem nabywającym akcje zgodnie z ostateczną umową nabycia akcji, która zostanie podpisana po spełnieniu warunków określonych w Umowie przedwstępnej sprzedaży akcji. Z tego względu, Wnioskodawca przystąpi do Umowy przedwstępnej, występując od dnia przystąpienia jako strona tej umowy będąca związaną jej postanowieniami. W dalszej kolejności dojdzie do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży akcji

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne