Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2012, sygn. IPPP2/443-460/12-2/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-460/12-2/MM
Sama wymiana pieniędzy na punkty nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, natomiast środki pieniężne, które Wnioskodawca otrzyma w związku z odpłatnym przekazaniem tych punktów swoim klientom nie stanowią zaliczki ani przedpłaty w rozumieniu art. 19 ust. 11 ustawy o VAT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2012r. (data wpływu 2 maja 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku powstania obowiązku w podatku VAT dla czynności wymiany pieniędzy na punkty w celu dokonania zakupów w sklepie internetowym - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 maja 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku w podatku VAT dla czynności wymiany pieniędzy na punkty w celu dokonania zakupów w sklepie internetowym.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca będący spółką akcyjną, dalej: Spółka prowadzi działalność gospodarczą w postaci sklepu internetowego. Spółka ma zamiar sprzedawać towary / usługi poprzez tzw. wymianę na punkty. W celu dokonania zakupów klient najpierw wymieni pieniądze na punkty, za które następnie będzie uprawniony do zakupu towarów / usług. Punkty będą realizowane jako bezgotówkowa forma płatności za usługi i towary. Spółka nie stawia żadnych ograniczeń lub warunków, jakie klient musiałby spełnić aby nabyć punkty. Za pomocą kasy fiskalnej Spółka zaewidencjonuje obrót dla celów podatku VAT dopiero w momencie zapłaty punktami za zakupione usług//towary. Każdy punkt posiada numer identyfikacyjny oraz termin ważności, po upływie którego punkty nie mogą być realizowane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty