27.11.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.11.2012, sygn. IBPBII/1/415-1025/12/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-1025/12/MK

W jaki sposób należy opodatkować należności z tytułu zawartych umów zlecenia, obowiązujących przez krótki okres?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 27 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania należności z tytułu zawartych umów zlecenia, obowiązujących przez krótki okres jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania należności z tytułu zawartych umów zlecenia, obowiązujących przez krótki okres.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca (Spółka) wykonuje między innymi czynności opiekuńcze nad osobami niepełnosprawnymi i osobami w podeszłym wieku w miejscu zamieszkania podopiecznych. W celu prawidłowego świadczenia usług i prowadzenia działalności gospodarczej Spółka współpracuje z osobami fizycznym (rezydentami podatkowymi Polski) na podstawie umów zlecenia. Umowy zlecenia zawierane są na czas nieokreślony.

Umowa zlecenia zawierana ze zleceniobiorcami przewiduje wykonywanie różnych czynności. W pierwszej kolejności umowa przewiduje, że zleceniobiorcy będą wykonywali czynności promocyjno-reklamowe dla Spółki, polegające na prezentowaniu usług świadczonych przez Spółkę, poszukiwaniu klientów zainteresowanych usługami Spółki, oraz osób, które mogą świadczyć w imieniu Spółki usługi. Z tytułu świadczenia usług strony ustaliły wynagrodzenie miesięczne w wysokości poniżej 200 złotych brutto miesięcznie - najczęściej w wysokości 100 złotych miesięcznie. Nie jest to jednak całe wynagrodzenie tych osób, ponieważ w zależności od okoliczności może zostać ono zwiększone. Tak więc kwota wynagrodzenia w wysokości 100 złotych miesięcznie jest jedynie podstawą wynagrodzenia, które może ulec zwiększeniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne