06.08.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.08.2012, sygn. IBPP3/443-423/12/AŚ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-423/12/AŚ

Zapłata przez uczestników imprezy za usługi bonem, czyli fizyczne nabycie towaru przez klienta (osoby fizycznej) podlega rejestracji na kasie rejestrującej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 kwietnia 2012r. (data wpływu do tut. organu 30 kwietnia 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 lipca 2012r. (data wpływu 24 lipca 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencji na kasie rejestrującej usług cateringowych (podawania jedzenia i napoi, w tym napoi niskoprocentowych alkoholowych), gdzie środkiem płatniczym są bony lub karty prepaid - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencji na kasie rejestrującej usług cateringowych (podawania jedzenia i napoi, w tym napoi niskoprocentowych alkoholowych), gdzie środkiem płatniczym są bony lub karty prepaid.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 19 lipca 2012r. (data wpływu 24 lipca 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organ z dnia 16 lipca 2012r. znak: IBPP3/443-423/12/AŚ.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe):

Wnioskodawca jest organizatorem pikników rodzinnych, festiwali muzycznych oraz innych imprez masowych. Wnioskodawca sprzedaje na nich napoje alkoholowe niskoprocentowe oraz świadczy usługi cateringowe w postaci podawania jedzenia i napojów. Sprzedaż ta zazwyczaj odbywa się na podstawie bonów o różnej wartości pieniężnej, które stanowią środek płatniczy dla kupujących. Ta forma płatności została wprowadzona w celu usprawnienia sprzedaży, gdyż nie ma fizycznej możliwości obsługi gotówkowej pikniku, na który zaproszone zostało kilkaset osób. Po realizacji imprezy bony są wymieniane przez głównego organizatora na gotówkę pomniejszoną o prowizję dla Organizatora potwierdzoną fakturą VAT. Dział księgowości Wnioskodawcy po wpływie gotówki do kasy firmy i przeprowadzeniu inwentaryzacji towarów handlowych pozwalającej na dokładne określenie wielkości sprzedaży - wystawia fakturę wewnętrzną sprzedaży z podziałem na odpowiednie stawki podatku VAT, ewidencjonując w ten sposób osiągnięty przychód. W przypadku sprzedaży detalicznej gotówkowej (obrót pieniężny), cały przychód rejestrowany jest na kasach fiskalnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne