Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2012, sygn. IBPP2/443-1156/11/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1156/11/WN
stawka podatku VAT na dostawę cyklotronu wraz z urządzeniami do syntezy i dawkowania radioznaczników
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2011r. (data wpływu 19 października 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 stycznia 2012r. (data wpływu 24 stycznia 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na dostawę cyklotronu wraz z urządzeniami do syntezy i dawkowania radioznaczników - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 października 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na dostawę cyklotronu wraz z urządzeniami do syntezy i dawkowania radioznaczników.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 19 stycznia 2012r. (data wpływu 24 stycznia 2012r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 10 stycznia 2011r. znak: IBPP2/443-1156/11/WN.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca (dalej również Spółka) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje dostawy sprzętu medycznego, między innymi pozytonowych tomografów emisyjnych sprzężonych z tomografią komputerową (PET-CT), znajdujących zastosowanie w onkologii, kardiologii i neurologii, które wykorzystują nowoczesną metodę - pozytonową tomografię emisyjną, zaliczaną do metod medycyny nuklearnej. Tomografy tego typu są wyrobami medycznymi w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, posiadającymi status wyrobów medycznych klasy Ilb. Warunkiem zastosowania PET-CT do celów diagnostycznych jest podanie pacjentowi przed badaniem (dożylnie) farmaceutyka znakowanego promieniotwórczym Izotopem, który powstaje w wyniku reakcji jądrowej. Izotopy niezbędne do badania metodą PET-CT są wytwarzane w urządzeniu cyklotron. Seria cyklotronów oferowanych do współpracy z urządzeniami PET-CT - jak zapewnia producent - stanowi zautomatyzowany system produkcyjny przeznaczony do szybkiego, łatwego i wydajnego produkowania radioznaczników PET oraz zapewnia jakość i wydajność wymaganą do stosowania klinicznego. Cały proces produkcji izotopów i znaczników PET jest w pełni zautomatyzowany. Zadaniem pracownika obsługującego urządzenie jest tylko wybór izotopów i potrzebnej wysokości ich aktywności. System sterujący automatycznie przygotowuje cyklotron i tarcze, dostraja wiązkę i zarządza napromieniowywaniem tarczy. Wyprodukowane następnie radioznaczniki są przeznaczone wyłącznie do stosowania w badaniach PET-CT. Jak zapewnia producent cyklotronu, jest on urządzeniem przystosowanym specjalnie do tego celu, zapewniającym możliwość stosowania metody PET-CT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty