30.11.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.11.2012, sygn. ILPP2/443-944/12-4/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-944/12-4/MN

1. Czy zobowiązania Wnioskodawcy są elementem przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o VAT?
2. Czy zbycie przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa wraz ze zobowiązaniami będzie podlegało opodatkowaniu VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2012 r. (data wpływu 13 września 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 6 listopada 2012 r. (data wpływu 7 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia przedsiębiorstwa. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 6 listopada 2012 r. (data wpływu 7 listopada 2012 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na najmie powierzchni biurowych i handlowych oraz świadczeniu usług hotelowo-gastronomicznych. W skład przedsiębiorstwa wchodzą m.in. nieruchomości gruntowe, do których Wnioskodawcy przysługuje prawo własności albo prawo wieczystego użytkowania gruntów oraz prawo własności budynków. W przyszłości Wnioskodawca zamierza dokonać reorganizacji swojej działalności. W tym celu planuje przenieść na inny podmiot zespół składników materialnych i niematerialnych służących do prowadzenia działalności gospodarczej, przede wszystkim nieruchomości i ruchomości oraz prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów najmu. Na nowy podmiot przeniesione zostałyby także zobowiązania związane z dotychczasową działalnością Wnioskodawcy, w tym zobowiązania wynikające z umowy kredytowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne