23.11.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2012, sygn. ILPP2/443-905/12-2/AKr, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-905/12-2/AKr

Czy wystawienie noty obciążeniowej tytułem rekompensaty (odszkodowania) utraty możliwości nabycia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingowej skutkuje naliczeniem podatku VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2012 r. (data wpływu 31 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanej na podstawie porozumienia rekompensaty (odszkodowania) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanej na podstawie porozumienia rekompensaty (odszkodowania).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dnia 2009 r. została zawarta umowa leasingu operacyjnego na okres 36 miesięcy, której przedmiotem była koparko-ładowarka ... . Koparka w okresie trwania leasingu na skutek eksploatacji uległa wysokiemu zużyciu. W związku z powyższym dnia 2012 r. zostało podpisane porozumienie do ww. umowy leasingowej, w którym leasingodawca złożył propozycję rozwiązania umowy i zawarcia kolejnej umowy leasingu na urządzenie o wyższym stopniu zaawansowania technologicznego i o wyższej wartości. Wnioskodawca wyraził zgodę na rozwiązanie dotychczasowej umowy i zawarcie nowej pod warunkiem uzyskania rekompensaty z tytułu utraty możliwości nabycia kaparki po zakończeniu umowy. Za obopólną zgodą uznano, że w sytuacji rozwiązania umowy leasingobiorca na prawo do rekompensaty w wysokości części wynagrodzenia otrzymanego przez leasingodawcę z tytułu zbycia przedmiotu leasingu. Rozwiązanie umowy nastąpiło w dniu zawarcia nowej umowy leasingowej jak już wspomniano na koparkę o wyższym stopniu zaawansowania technologicznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne