08.08.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.08.2012, sygn. ILPP2/443-486/12-2/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-486/12-2/EN

Czy Wnioskodawczyni jest zobowiązana do posiadania kasy fiskalnej wobec przedstawionej we wniosku sytuacji? Jeśli tak, to czy jest zobowiązana do ewidencjonowania na kasie rejestrującej sprzedaży imprez turystycznych osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej w sytuacji gdy sprzedaży tej dokonuje w imieniu i na rzecz touroperatora na podstawie zawartej z nim umowy agencyjnej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 2 maja 2012 r. (data wpływu 11 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży imprez turystycznych organizowanych przez inne podmioty gospodarcze (touroperatorów) na podstawie zawartych z tymi podmiotami umów agencyjnych. Zainteresowana dokonuje sprzedaży imprez turystycznych w imieniu i na rzecz touroperatora. Z tytułu prowadzonej działalności (za sprzedaż imprez) Wnioskodawczyni otrzymuje prowizje od touroperatora. Zainteresowana kwotę prowizji dokumentuje na fakturze VAT wystawionej dla touroperatora. Osoby fizyczne nabywające w jej biurze wycieczki, imprezy turystyczne otrzymują fakturę VAT wystawioną przez touroperatora. Wnioskodawczyni nie wystawia dla tych osób faktur VAT z tego tytułu. Wnioskodawczyni pobiera od osób fizycznych wpłaty na poczet imprez turystycznych i niezwłocznie w terminie 2-3 dni przekazuje je do touroperatora. Po wykonaniu usługi Zainteresowana wystawia fakturę VAT dla touroperatora (podmiot gospodarczy), który dokonuje wypłaty prowizji. Wnioskodawczyni nie posiada kasy rejestrującej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne