Interpretacja indywidualna z dnia 27.12.2012, sygn. ILPB1/415-949/12-2/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-949/12-2/TW
Opodatkowanie przychodów (dochodów) akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2012 r. (data wpływu 28 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodów (dochodów) uzyskiwanych przez akcjonariusza z uczestnictwa w zysku spółki komandytowo-akcyjnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia sposobu opodatkowania przychodów (dochodów) uzyskiwanych przez akcjonariusza z uczestnictwa w zysku spółki komandytowo-akcyjnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest obecnie wspólnikiem spółki jawnej, co do której planowane jest przekształcenie w spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: SKA), na podstawie art. 551 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej w skrócie: Ksh). SKA będzie kontynuować działalność gospodarczą prowadzoną dotychczas przez spółkę jawną i będzie osiągała dochody z podstawowej działalności operacyjnej obejmującej w szczególności działalność gastronomiczną, w tym prowadzenie restauracji. Po przekształceniu w SKA, Wnioskodawca ma zamiar uzyskać status akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z siedzibą na terytorium Polski w rozumieniu przepisów Ksh. Wnioskodawca nie zamierza więc uzyskiwać statusu komplementariusza w SKA. Jeżeli SKA uzyska w roku obrotowym zysk, a walne zgromadzenie SKA za zgodą wszystkich komplementariuszy podejmie uchwalę o podziale części zysku przypadającej akcjonariuszom pomiędzy akcjonariuszy, Wnioskodawca otrzyma część zysku SKA przeznaczonego do podziału pomiędzy akcjonariuszy obliczoną stosownie do liczby i rodzaju posiadanych przeze niego akcji (dywidendę). Wnioskodawca ma wątpliwości co do sposobu opodatkowania w przyszłości osiąganego przez niego z tego tytułu przychodu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty