Interpretacja indywidualna z dnia 02.08.2012, sygn. ILPP2/443-547/12-3/AKr, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-547/12-3/AKr
Czy Wnioskodawca ma prawo odliczyć cały podatek VAT z faktury dokumentującej nabycie opisanej w stanie faktycznym usługi organizacji konferencji?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2012 r. (data wpływu 25 maja 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 lipca 2012 r. (data wpływu 16 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z faktury dokumentującej nabycie usługi organizacji konferencji jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z faktury dokumentującej nabycie usługi organizacji konferencji. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 16 lipca 2012 r. o doprecyzowanie przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest stowarzyszeniem wpisanym do rejestru stowarzyszeń oraz do rejestru przedsiębiorców w ramach Krajowego Rejestru Sądowego. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach swojej działalności zajmuje się m.in. organizacją konferencji, zjazdów, sympozjów, szkoleń, itp. podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W związku z organizacją różnego rodzaju konferencji Wnioskodawca nabywa usługi niezbędne do ich prawidłowego przebiegu. Jedną z takich usług jest kompleksowa usługa organizacji konferencji (tzw. pakiet konferencyjny). Zgodnie z zapisami umowy jej przedmiotem jest świadczenie przez zleceniobiorcę na rzecz Wnioskodawcy usług związanych z obsługą konferencji dla określonej liczby osób. Do umowy o zorganizowanie konferencji każdorazowo dołączony jest szczegółowy załącznik, określający zakres świadczeń wchodzących w skład usługi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty