Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2012, sygn. ILPB2/436-248/11-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/436-248/11-2/MK
Czy w przypadku wniesienia do Spółki wkładu niepieniężnego podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie wyłącznie wartość, o jaką podwyższony zostanie kapitał zakładowy Spółki w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego, zaś nadwyżka wartości wkładu ponad łączną wartość nominalną objętych w zamian akcji, która przekazana zostanie na kapitał zapasowy Spółki (jako tzw. agio) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. S.K.A., przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2011 r. (data wpływu 5 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie podstawy opodatkowania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie podstawy opodatkowania.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego Sp. z o.o. - S.K.A. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) w drodze emisji nowych akcji. Akcje zostaną objęte przez jedną lub kilka osób fizycznych, osób prawnych, bądź jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej (w szczególności spółek osobowych) będących bądź niebędących dotychczasowymi wspólnikami Spółki, które na ich pokrycie wniosą do Spółki wkłady niepieniężne. Przedmiotem wkładów niepieniężnych mogą być przy tym takie aktywa, jak środki trwałe, prawa majątkowe oraz wierzytelności, w tym wierzytelności z tytułu pożyczek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty