Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2012, sygn. ITPB3/423-622/12/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-622/12/DK
Czy dobrowolne umorzenie akcji w spółce za wynagrodzeniem wypłaconym wyłącznie z kwoty, która zgodnie z art. 348 § 1 ksh może być przeznaczona do podziału w formie pieniężnej oraz za zgodą akcjonariuszy, poprzez zwolnienie się z zapłaty reszty wynagrodzenia przez spełnienie innego świadczenia, z zastosowaniem instytucji datio in solutum, tj. przeniesienie praw użytkowania wieczystego oraz prawa własności ściśle określonych nieruchomości, spowoduje powstanie po stronie spółki przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia z dnia 2 października 2012 r. (data wpływu 10 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych konsekwencji umorzenia akcji za wynagrodzeniem jest:
- nieprawidłowe w części dotyczącej wynagrodzenia w postaci niepieniężnej,
- prawidłowe w części dotyczącej wynagrodzenia w postaci pieniężnej.
UZASADNIENIE
W dniu 10 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych konsekwencji umorzenia akcji za wynagrodzeniem.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W związku z zamierzonym dobrowolnym umorzeniem akcji własnych nabytych w tym celu przez Spółkę, na podstawie art. 359 § 1 oraz § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (możliwość taką przewiduje umowa spółki), w dniu 19 marca 2012 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki podjęło uchwałę wyrażającą zgodę i upoważnienie Zarządu do zawarcia umowy nabycia akcji od trzech akcjonariuszy (zwanych dalej akcjonariuszami), posiadających 21 % kapitału zakładowego, w celu ich dobrowolnego umorzenia. Niniejsza uchwała wyraża zgodę i upoważnia Zarząd do zawarcia umowy nabycia akcji w celu ich dobrowolnego umorzenia, na podstawie której Spółka nabędzie od działających łącznie akcjonariuszy, wszystkie posiadane przez nich akcje, wraz z wszystkimi prawami z nich wynikającymi w zamian za wynagrodzenie, wypłacone wyłącznie z kwoty, która zgodnie z art. 348 § 1 ksh może być przeznaczona do podziału, w określonej uchwałą wysokości, płatne do dnia 31 grudnia 2012 roku, przy czym przedmiotowa umowa będzie dopuszczała wykonanie zobowiązania do zapłaty przez Spółkę wynagrodzenia za nabywane akcje poprzez zapłatę części wynagrodzenia w dwóch ratach: 1 rata w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy zbycia akcji, II rata w terminie do dnia 31 grudnia 2012 roku oraz będzie zawierała zgodę akcjonariuszy zbywających akcje, o której mowa w art. 453 Kodeksu cywilnego, na zwolnienie się przez Spółkę z zobowiązania do zapłaty reszty wynagrodzenia przez spełnienie innego świadczenia, tj. przeniesienie przez Spółkę na akcjonariuszy w udziałach przez nich określonych praw użytkowania wieczystego i własność ściśle wskazanych nieruchomości środków trwałych (budynków i budowli wraz z gruntami oraz prawem wieczystego użytkowania gruntów). W dniu 23 kwietnia 2012 roku, zgodnie z upoważnieniem Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z dnia 19 marca 2012 roku, Zarząd Spółki zawarł z akcjonariuszami umowę zbycia akcji na rzecz Spółki Akcyjnej w celu ich umorzenia oraz umowę zobowiązującą do przeniesienia prawa użytkowania wieczystego oraz prawa własności w celu zwolnienia z długu w trybie art. 453 kodeksu cywilnego. Umowa ta określa łączne wynagrodzenie za nabywane w celu umorzenia akcje. Wedle wyboru Spółki oraz za niepodlegającą odwołaniu zgodą akcjonariuszy, wykonanie zobowiązania do zapłaty przez Spółkę nastąpi w następujący sposób: część wynagrodzenia zostanie wypłacona w formie pieniężnej, co do pozostałej części wynagrodzenia, akcjonariusze wyrażają niepodlegającą odwołaniu zgodę, o której mowa w art. 453 kc, na zwolnienie się przez Spółkę, zobowiązania do zapłaty reszty wynagrodzenia przez spełnienie innego świadczenia, tj. przeniesienie przez Spółkę na akcjonariuszy w udziałach przez nich określonych, w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy, prawa użytkowania wieczystego oraz prawa własności ściśle określonych nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty