13.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2012, sygn. ITPP1/443-1187/12/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1187/12/MN

Uznanie za podatnika zarządcy sądowego gospodarstwa rolnego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2012 r. (data wpływu 28 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za podatnika zarządcy sądowego gospodarstwa rolnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za podatnika zarządcy sądowego gospodarstwa rolnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Sąd Okręgowy postanowieniem z dnia 11 maja 2011 r. ustanowił Wnioskodawcę zarządcą sądowym gospodarstwa rolnego położonego w R. Gospodarstwo rolne zostało nabyte na podstawie aktu notarialnego z dnia 14 września 2001 r. od A. na prawach współwłasności przez: małżonków J.M. M. -1/3 udziału, małżonków H.M. W. - 1/3 udziału, małżonków J.B. L. -1/3 udziału. W oparciu o umowę cywilnoprawną, zawartą pomiędzy ww. współwłaścicielami gospodarstwa rolnego a Panem L. powierzono temu ostatniemu wykonywanie czynności zarządcy. W dniu 3 kwietnia 2006 r. Pan L. w US złożył VAT-R aktualizację, rezygnując ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy. W dniu 15 maja 2007 r. współwłaściciele Państwo M. i W. wypowiedzieli umowę o zarządzanie gospodarstwem Panu L. SR w D. powołał zarządcę w osobie Pani W. Pani W., jako zarządca sądowy ww. gospodarstwa rolnego, prowadziła gospodarstwo i rozliczała VAT na zasadach rolnika ryczałtowego (VAT RR). Następnie w wyniku Postanowienia Sąd Rejonowy w D. z dnia 25 października 2007 r. zarząd gospodarstwem powierzono Panu S. Według informacji poprzedniego zarządcy, Pana L., gospodarstwo było prowadzone na zasadach rolnika ryczałtowego. Następnie Postanowieniem Sąd Rejonowy w D. z dnia 31 maja 2011 r. zarządcą ww. gospodarstwa ustanowiono Wnioskodawcę, który w dalszym ciągu prowadzi gospodarstwo na zasadach rolnika ryczałtowego, posługując się NIP-em współwłaścicielki Pani W. Analogicznie, gospodarstwo rolne w R. jako płatnik zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (płace i ZUS) posługuje się numerem NIP Pani W. Reasumując gospodarstwo rolne w R. jest reprezentowane przez zarządcę ustanowionego Postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział I Cywilny w D. i jako osoba fizyczna nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Gospodarstwo jest natomiast rolnikiem ryczałtowym VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne