Interpretacja indywidualna z dnia 05.12.2012, sygn. ITPB3/423-551/12/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-551/12/DK
Skutki podatkowe przeprowadzenia czynności podziału spółki przez wydzielenie.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2012 r. (data wpływu 17 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przeprowadzenia czynności podziału spółki przez wydzielenie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 września 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przeprowadzenia czynności podziału spółki przez wydzielenie.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalności gospodarczą, której podstawowym przedmiotem działania jest między innymi produkcja i sprzedaż wyrobów tekstylnych. Dodatkowo Spółka prowadzi działalność w zakresie kupna, wynajmu, sprzedaży, zarządzania nieruchomościami, w tym osiąga przychody z wynajmu części powierzchni magazynowej niewykorzystanej do podstawowej działalności. W związku z tym, że Spółka posiada nieruchomości zakupione w celach inwestycyjnych, w ubiegłym roku poszerzyła swoją działalność w zakresie działalności budowlanej (dalej: działalność deweloperska) i zamierza realizować projekty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.
Wnioskodawca planuje w oparciu o art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych podział obecnej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez wydzielenie części majątku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa i utworzenie nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W wyniku podziału majątek pozostający w Spółce jak i majątek przejmowany stanowić będą odrębną zorganizowaną część przedsiębiorstwa, która może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze w myśl art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty