16.04.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2012, sygn. ITPP1/443-172/12/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-172/12/AP

Zakres prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z realizacją projektów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2012 r. (data wpływu 13 lutego 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z realizacją projektów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z realizacją projektów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Instytut realizuje projekty badawcze, finansowane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013

  • N. ()
  • U. (),
  • M. ()
  • S. ().

Wyniki badań tych projektów będą służyły sprzedaży opodatkowanej (sprzedaż licencji od uzyskanych przez Instytut w trakcie realizacji projektów patentów), jak również do czynności niepodlegających pod ustawę o podatku od towarów i usług (dotacja statutowa podmiotowa, krajowe i zagraniczne wieloletnie dotacje otrzymywane na realizację projektów badawczych granty) finansowanych z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Unii Europejskiej. Instytut jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Składają się na nią przychody z tytułu usług naukowo-badawczych świadczonych na rzecz przedsiębiorstw, przychody z praw autorskich i projektów wynalazczych oraz przychody z wynajmu pomieszczeń. Sporadycznie zdarzają się przychody zwolnione od podatku od towarów i usług z tytułu usług kształcenia na poziomie wyższym, świadczonych przez Instytut jako Jednostkę Naukową Polskiej Akademii Nauk. Wnioskodawca zauważył, że podstawowa działalność naukowo-badawcza finansowana jest również z dotacji: ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach dotacji statutowej (podmiotowej) oraz z krajowych i zagranicznych, wieloletnich dotacji badawczych (grantów przedmiotowych), promotorskich i specjalnych. Instytut, zgodnie z otrzymaną w 2009 r. indywidualną interpretacją oraz powszechnym stanowiskiem organów skarbowych Ministerstwa Finansów wyliczał jaka część jego przychodów jest objęta ustawą VAT i tylko w takiej części odliczał podatek naliczony od zakupionych towarów i usług związanych z tymi projektami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne