Interpretacja indywidualna z dnia 22.12.2011, sygn. IPPP1/443-1437/11-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1437/11-2/MP
Zapłata Spółce kwoty określonej w umowie wiąże się ze świadczeniem usługi przez Spółkę na rzecz wypłacającego, zatem jako wynagrodzenie za usługę podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23%, a Spółka (usługodawca) powinna udokumentować fakt wykonania przedmiotowej usługi poprzez wystawienie faktury VAT. Obowiązek podatkowy w analizowanej sprawie powstaje zgodnie z przepisem art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, a więc z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14.09.2011 r. (data wpływu 26.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania ustalonej w umowie kwoty otrzymanej od kontrahenta w zamian za odstąpienie od dochodzenia swoich roszczeń oraz określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26.09. 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania ustalonej w umowie kwoty otrzymanej od kontrahenta w zamian za odstąpienie od dochodzenia swoich roszczeń oraz określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
E. Sp. z o.o. (dalej: E. lub Spółka ) jest członkiem Grupy (dalej: Grupa EMF) będącej wiodącym dystrybutorem produktów w następujących kategoriach: media i rozrywka, odzież, obuwie, zabawki i akcesoria dla dzieci oraz kursy językowe i kosmetyki. Ponadto, Grupę EMF tworzą N S.A (dalej: EMF) oraz inne podmioty o profilu operacyjno-handlowym, będące spółkami zależnymi EMF, w tym S. Sp. z o.o. (dalej: S.) oraz U. Sp. z o.o. (dalej: UF). W związku z prowadzoną działalnością dystrybucyjną, podmioty z Grupy EMF wynajmują powierzchnie biurowe, handlowe oraz magazynowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty