07.11.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2011, sygn. IPPB2/436-308/11-3/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-308/11-3/MZ

Opierając się na oświadczeniu Wnioskodawcy, że przelew środków bankowych z rachunku wspólnego na rachunek indywidualny Wnioskodawcy stanowi darowiznę i wolą Wnioskodawcy było przyjęcie darowizny należy stwierdzić, iż czynność darowizny będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Czynność ta będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn zgodnie z art. 4a ustawy, o ile obdarowany spełni wszystkie wymienione w tym przepisie warunki.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 03.08.2011 r. (data wpływu 08.08.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.08.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Ojciec Wnioskodawcy dokonał sprzedaży majątku ruchomego i z tego tytułu otrzymał od kupującego zapłatę na niedawno założony (przez ojca Wnioskodawcy) nowy rachunek bankowy. Chcąc zabezpieczyć swojego syna (Wnioskodawcę) na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, dopisał go następnie do konta jako współwłaściciela. Jego wyłącznym zamiarem było jednak tylko umożliwienie synowi (Wnioskodawcy) dokonywanie dyspozycji z konta na wypadek sytuacji, gdyby on samodzielnie nie był do tego zdolny.

Na opisanym powyżej rachunku bankowym Wnioskodawca nie dokonywał z własnej woli (samodzielnie) żadnych operacji. Jednakże wpływały na ten rachunek pieniądze, będące wynagrodzeniem ojca Wnioskodawcy i którymi mógł dysponować, zgodnie z wolą ojca i syna, mógł jedynie ojciec, choć z technicznego punktu widzenia, jako współwłaściciel syn również mógłby dokonywać operacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne