Interpretacja indywidualna z dnia 31.08.2011, sygn. IPPP1-443-867/11-2/BS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-867/11-2/BS
prawo do odliczenia podatku naliczonego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26.05.2011 r. (data wpływu 01.06.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 01.06.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Podatnik spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej Podatnik lub Spółka) prowadzi działalność na podstawie umowy spółki (potwierdzonej wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego; dokument rejestracyjny stanowi odpowiednio załączniki 1). Spółka jest również zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (dalej VAT).
Główny przedmiot działalności Spółki, określony zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności z roku 2007: to Badania rynku i opinii publicznej (73.20.Z). Wśród rodzajów działalności znajduje się m.in. sprzedaż szkoleń (PKD 2007 Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane; 85.59.B). Sprzedaż ta, z uwagi na charakter prawny podatnika (spółka prawa handlowego) od 1 stycznia 2011 roku, co do zasady, podlega opodatkowaniu stawką podstawową 23%.
Podatnik realizuje również szkolenia, których uczestnikami są dyrektorzy i nauczyciele szkół publicznego systemu kształcenia (placówek dla których organem prowadzącym są jednostki samorządu terytorialnego lub inne podmioty, korzystające z subwencji oświatowej). Szkolenia te realizowane są w ramach projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, przyznanych Spółce jako dotacja w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt ten, stanowiący projekt systemowy, realizowany na mocy decyzji Ministra Edukacji Narodowej wdrażany jest przez partnerstwo, którego członkiem jest Spółka. Fakt zawarcia partnerstwa (pozostali członkowie to Ośrodek oraz Uniwersytet) oraz zasady jego funkcjonowania dokumentuje umowa partnerska (w załączeniu jako załącznik 3) zawarta w dniu 28 marca 2011 r. Decyzja Ministra oraz umowa partnerska precyzują zakres zadań, za realizację których jest odpowiedzialna Spółka. Na realizację tych zadań w budżecie projektu przewidziano określone kwoty pieniężne wypłacane Spółce jako dotacja (szczegółowy wykaz zadań wraz z przypisanymi im kwotami znajduje się w załączniku 4), wedle określonego w odrębnym dokumencie harmonogramu wypłaty transz dotacji (harmonogram płatności w załączeniu jako załącznik 5). Kwoty te pokrywają 100% kosztów związanych z realizacją zadań przypisanych Spółce. Wypłata kolejnych transz dotacji odbywa się z dwóch źródeł: w części 15% danej kwoty jako płatność od Lidera partnerstwa Ośrodka Rozwoju Edukacji, będącego jednostką sektora finansów publicznych oraz w pozostałej części 85% od Ministra Finansów jako dysponenta części stanowiącej wkład Europejskiego Funduszu Społecznego. Poszczególne płatności, zgodnie z postanowieniem § 8 ust. 12 i 13 umowy partnerskiej, mają miejsce po przekazaniu Liderowi partnerstwa odpowiednich zestawień poniesionych kosztów oraz po wystawieniu przez Lidera dla Banku Gospodarstwa Krajowego zlecenia płatności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty