Interpretacja indywidualna z dnia 02.06.2011, sygn. IPPP1-443-433/11-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-433/11-2/JL
Od dnia 1 stycznia 2011r. usługi dotyczące badań lekarskich kandydatów na prawo jazdy, nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. W tych bowiem przypadkach głównym celem świadczonych usług nie jest ochrona, w tym zachowanie lub odtworzenie zdrowia, lecz w istocie dostarczenie osobom trzecim opinii lekarza w zakresie zdolności fizycznej i psychicznej do kierowania pojazdem i wydanie orzeczenia lekarskiego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskującej, przedstawione we wniosku z dnia 03.03.2011r. (data wpływu 10.03.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług przeprowadzania badań lekarskich kandydatów na prawo jazdy - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10.03.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług przeprowadzania badań lekarskich kandydatów na prawo jazdy.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskująca prowadzi Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej (dalej NZOZ) jako osoba fizyczna wpisana do ewidencji działalności gospodarczej. Jest czynnym podatnikiem VAT nie korzystającym ze zwolnienia z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Z. świadczący usługi medyczne zamierza przeprowadzać badania lekarskie kandydatów na prawo jazdy, w tym celu zawiera umowy z lekarzami, którzy posiadają dodatkowe kwalifikacje do przeprowadzania tego typu badań. Lekarze ci (w ramach umowy z NZOZ) przeprowadzają badania lekarskie kandydatów na prawo jazdy zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 2, poz. 15, ze zm.; dalej: Rozporządzenie).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty