Interpretacja indywidualna z dnia 19.10.2011, sygn. IBPBII/2/415-827/11/CJS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-827/11/CJS
W jaki sposób należy ustalić dochód z tytułu umorzenia udziałów otrzymanych przez wnioskodawcę w drodze darowizny od męża w przypadku, gdy umorzenie udziałów nastąpi w drodze umorzenia przymusowego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2011r. (data wpływu do tut. Biura 15 lipca 2011r.), uzupełnionym w dniach 22 września i 05 października 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu umorzenia przymusowego udziałów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 lipca 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu umorzenia przymusowego udziałów.
W związku z brakami formalnymi wniosku, pismem z dnia 19 września 2011r. Znak: IBPB II/2/415-827/11/CJS wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 05 października 2011r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczym jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni jest aktualnie wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością działająca pod firmą P. Sp. z o.o., w której posiada 10 udziałów o wartości nominalnej 500 zł każdy a zatem o łącznej wartości nominalnej wynoszącej 5 000,00 zł, co daje jej 10 % udział w kapitale zakładowym spółki. Wnioskodawczyni uzyskała status wspólnika wskazanej wyżej spółki w związku z zawarciem umowy darowizny, na mocy której przyjęła darowiznę powyższych udziałów w spółce P. od swojego męża. Udziały darowane przez jej męża nabyte zostały przez darczyńcę w trakcie trwania związku małżeńskiego. Nabycie udziałów nastąpiło do majątku wspólnego obu stron. W trakcie trwania związku małżeńskiego strony dokonały częściowego wyłączenia ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej m. in. w przedmiocie udziałów przysługujących w kapitale zakładowym spółki P. Wraz z częściowym wyłączeniem ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej strony dokonały podziału majątku wspólnego w ten sposób, iż udziały przysługujące darczyńcy (tj. mężowi wnioskodawczyni) zostały przekazane do majątku osobistego darczyńcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty