30.05.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2011, sygn. IBPP3/443-285/11/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-285/11/AB

Prawo do odliczenia podatku VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2011 r. (data wpływu 28 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2011r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca jest producentem wyrobów ze stali (konstrukcji stalowych, kondensatorów, dennic itp.) bardzo często zakupując materiały lub usługi Wnioskodawca otrzymuje oferty od dostawców, w których ceny podawane są w np. EUR. W każdym przypadku kiedy rozliczenie (zapłata) ma nastąpić w walucie polskiej uzgadniany zostaje kurs służący do wyliczenia ceny w PLN (np. średni kurs waluty NBP lub kurs sprzedaży waluty banku kontrahenta Wnioskodawcy z dnia wykonania usługi, wystawienia faktury lub dostarczenia towaru). W zamówieniu na usługę przewozu elementów kondensatora zapisane zostało Cena za usługę 8 400,00 EUR + VAT za całość, wg kursu średniego NBP z dnia wykonania usługi. Firma transportowa wystawiła Wnioskodawcy fakturę za wykonaną 5 maja 2010 r. usługę przyjmując do wyliczenia ceny średni kurs EUR z 4 maja 2010 r., Wnioskodawca uważa, że należało przyjąć kurs z 5 maja 2010 r. (tj. z dnia wykonania usługi, tak jak to zostało zapisane w zamówieniu). Firma transportowa przesłała Wnioskodawcy fakturę korektę przyjmując do wyliczenia ceny kurs z 6 maja 2010 r. tj. z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, powołując się na ustalenia przeprowadzonej kontroli skarbowej. W wyniku kontroli faktur oraz załączonych do nich zleceń/zamówień od usługobiorców stwierdzono, iż ceny usług transportowych świadczonych przez kontrolowaną spółkę ustalane są w większości przypadków nie w złotych, lecz w euro. Stwierdzono, iż kontrolowana spółka dokonując ustalenia podstawy opodatkowania oraz podatku VAT w złotych stosuje kurs walut z dnia załadunku, co stanowi naruszenie przepisów zawartych w art. 31 a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zgodnie z którymi w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się wg kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, jednak w przypadku gdy zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami wykonawczymi do ustawy podatnik może wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawi ją w przewidzianym przepisami terminie, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej na tej fakturze, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne