Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2011, sygn. IPTPP1/443-795/11-2/RG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/443-795/11-2/RG
Kto faktycznie powinien być zarejestrowanym i rozliczającym się podatnikiem podatku od towarów i usług: Powiat czy Starostwo, a w przypadku zarejestrowania Powiatu czy należałoby wyrejestrować Starostwo i używać jednego NIP-u, tj. NIP-u Powiatu dla czynności stanowiących realizację zadań Powiatu oraz innych czynności dotyczących funkcjonowania Starostwa?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Powiatu, przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2011 r. (data wpływu 19 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy podatnikiem podatku od towarów i usług powinien być Powiat czy Starostwo Powiatowe jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia, czy podatnikiem podatku od towarów i usług powinien być Powiat czy Starostwo Powiatowe.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Powiat nie posiada nadanego numeru NIP, natomiast Starostwo Powiatowe posiada NIP o numerze X nadany decyzją w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej z dnia 5 stycznia 1999 r. wydaną przez Kierownika Referatu z up. Naczelnika Urzędu Skarbowego. Ponadto Starostwo Powiatowe zostało zgłoszone jako podatnik w zakresie podatku od towarów i usług, natomiast Powiat nie figuruje w rejestrze podatników podatku od towarowi usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty