Interpretacja indywidualna z dnia 25.10.2011, sygn. IPTPB2/415-447/11-2/KR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/415-447/11-2/KR
1. Czy na skutek wniesienia wkładu niepieniężnego przychodem podatkowym Wnioskodawcy będzie wyłącznie nominalna wartość udziałów objętych przez Wnioskodawcę w kapitale zakładowym Spółki cypryjskiej również w sytuacji, w której wartość nominalna otrzymanych udziałów będzie niższa od wartości rynkowej wniesionego wkładu niepieniężnego?
2. Czy organ podatkowy może ustalić wysokość przychodu uzyskanego przez Wnioskodawcę na skutek wniesienia wkładu niepieniężnego w sytuacji, w której wartość nominalna otrzymanych udziałów będzie niższa od wartości rynkowej wniesionego wkładu niepieniężnego w drodze oszacowania na podstawie art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2011 r. (data wpływu 28 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu określenia przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce cypryjskiej w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu określenia przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce cypryjskiej w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca jest właścicielem akcji polskiej spółki akcyjnej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca rozważa wniesienie części akcji w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Cypru, w której na moment wniesienia aportu będzie posiadał 50% udziałów (dalej: Spółka cypryjska). Drugim udziałowcem Spółki cypryjskiej posiadającym 50% udziałów będzie małżonek Wnioskodawcy. Spółka cypryjska podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Cypru. W zamian za wkład niepieniężny Wnioskodawca obejmie nowe udziały w kapitale zakładowym Spółki cypryjskiej. Wnioskodawca zakłada przy tym, że objęcie nowo utworzonych udziałów nastąpi po cenie wyższej od ich wartości nominalnej, co oznacza, że wartość rynkowa wniesionego wkładu niepieniężnego będzie wyższa od wartości nominalnej objętych udziałów w kapitale zakładowym Spółki cypryjskiej. Powstała w ten sposób nadwyżka (nazywana agio) zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki cypryjskiej. W konsekwencji część wartości wkładu niepieniężnego zostanie przekazana na pokrycie kapitału zakładowego Spółki cypryjskiej, a pozostała część wartości aportu zostanie przekazana na kapitał zapasowy tejże Spółki. W wyniku wniesienia przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego dojdzie więc do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki cypryjskiej jak i do zwiększenia kapitału zapasowego tejże Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty