Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2011, sygn. IPPB4/415-902/10-2/LS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-902/10-2/LS
W sytuacji przedstawionej we wniosku przejście własności nieruchomości na Wnioskodawczynię w wyniku rozwiązania umowy sprzedaży będzie stanowić nabycie w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pięcioletni termin, o którym mowa w tym przepisie, winien być zatem liczony od końca roku kalendarzowego w którym nastąpi przeniesienie prawa własności na Wnioskodawczynię. W konsekwencji, jeżeli sprzedaż przedmiotowej nieruchomości wystąpi przed upływem tego terminu, będzie ona stanowiła źródło przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 02.11.2010 r. (data wpływu 19.11.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19.11.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni w latach 90-tych nabyła nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym na własne cele mieszkaniowe. W 2007 r. nieruchomość tę zbyła osobie trzeciej. Transakcja sprzedaży nie była opodatkowana podatkiem dochodowym ze względu na upływ pięciu lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości (termin przewidziany w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W ramach ustaleń poczynionych z nabywcą cena miała zostać zapłacona w ratach. Niestety nabywca nie wywiązuje się z umowy i dlatego Wnioskodawczyni zamierza od umowy odstąpić wedle zasad określonych w art. 395 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego. W wyniku odstąpienia od umowy strony transakcji zwrócą sobie to, co do chwili obecnej wzajemnie sobie świadczył, a umowa będzie uważana za niezawartą. Nieruchomość nie ma i nie miała związku z działalnością gospodarczą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty