Interpretacja indywidualna z dnia 29.08.2011, sygn. ILPP4/443-397/11-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-397/11-2/BA
Czy świadczenie pracodawcy na rzecz pracowników polegające na zapewnieniu bezpłatnych miejsc parkingowych w bliskiej okolicy siedziby pracodawcy stanowi w myśl art. 8 ust. 2, ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste pracowników i tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co wiązałoby się z koniecznością naliczania przez Instytut podatku VAT należnego i wystawianiem faktur wewnętrznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Instytutu, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2011 r. (data wpływu 30 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania bezpłatnego udostępniania miejsc parkingowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania bezpłatnego udostępniania miejsc parkingowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (dalej lnstytut) posiada status instytutu badawczego. Podstawą jego działania jest ustawa z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2010 r. Nr 96, poz. 618). Instytut prowadzi działalność gospodarczą w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań dla podmiotów gospodarczych, między innymi z zakresu wykorzystywania technologii telekomunikacyjnych w e-gospodarce, logistyce, magazynowaniu. Na gruncie siedziby Instytutu znajdował się parking samochodowy, który był udostępniany pracownikom i klientom Instytutu. Od dnia 1 marca, na miejscu parkingu rozpoczęła się budowa innego obiektu oraz podziemnego parkingu. W związku z czym, na czas budowy, Instytut w celu zapewnienia miejsca do parkowania, postanowił wynająć określoną ilość miejsc parkingowych dla pracowników w bliskiej okolicy Instytutu. Instytut wynajął X miejsc parkingowych oraz postanowił całkowicie finansować najem z własnych środków. Pracownicy nie dokonują żadnych płatności za możliwość korzystania z parkingu, a Instytut przypisuje wartość tego świadczenia do przychodu pracowniczego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty