11.03.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.03.2011, sygn. IBPBI/1/415-1288/10/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1288/10/KB

zorganizowana część przedsiębiorstwa

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 27 grudnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania wskazanych we wniosku oddziałów za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku m.in. dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania wskazanych we wniosku oddziałów za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej odzieży. Sprzedaży dokonuje za pośrednictwem oddziałó1)w, znajdujących się na terytorium Polski w centrach handlowych. Zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej każdy z oddziałów ma ustanowiony odrębny adres, jako miejsce prowadzenia działalności. Wnioskodawca prowadzi wyłącznie sprzedaż opodatkowaną VAT. Sprzedaż ewidencjonowana jest w następujący sposób: sprzedaż dla osób fizycznych nie prowadzących działalności ewidencjonowana jest za pomocą kasy fiskalnej, natomiast sprzedaż dla firm dokumentuje się fakturami. W skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy wchodzą: własny lokal użytkowy, zatrudnieni pracownicy, podpisane umowy najmu lokali użytkowych, podpisane umowy franchisingowe. Przedsiębiorstwo posiada własne środki trwałe oraz wyposażenie. W 2008 roku przyjęta została do użytkowania inwestycja w obcych środkach trwałych, dotycząca modernizacji wynajmowanych lokali użytkowych. Wnioskodawca zamierza w 2011 roku przystąpić do spółki komandytowej, jako komandytariusz i jako wkład wnieść zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci 4 oddziałów oraz umów franchisingowych. Nie wniesione zostaną lokal użytkowy będący własnością Wnioskodawcy, który pozostanie dalej składnikiem majątku jego przedsiębiorstwa jednoosobowego oraz inwestycja w obcych środkach trwałych, ponieważ dotyczy ona tylko tych lokali, które nie będą wnoszone do spółki komandytowej. Po wniesieniu ww. zorganizowanej części przedsiębiorstwa, Wnioskodawca nadal będzie prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu odzieżą na bazie własnego lokalu użytkowego oraz na podstawie umów najmu zawartych przez pozostałe oddziały, nie wnoszone do spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne