23.03.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.03.2011, sygn. IBPBII/1/415-1025/11/ŚS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-1025/11/ŚS

Czy poniesione przez wnioskodawczynię i jej męża koszty leczenia endowaskularnego potwierdzone załączonymi kopiami przelewów oraz wystawionymi fakturami mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2010 rok?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 07 grudnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 15 grudnia 2010r.), uzupełnionym w dniu 09 lutego 2011r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej:

  • wydatków za pobyt na leczeniu w zakładzie rehabilitacji leczniczej lub w zakładzie opiekuńczo-leczniczym - jest nieprawidłowe,
  • wydatków na zabieg - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej poniesionych wydatków.

Z uwagi na braki formalne pismem z dnia 31 stycznia 2011r. Znak: IBPB II/1/415-1025/10ŚS wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Wniosek uzupełniono w dniu 09 lutego 2011r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni od 14 lat choruje na stwardnienie rozsiane, które zostało rozpoznane w 2006 roku. Choroba powoduje między innymi zaburzenie chodu związane z brakiem możliwości utrzymania równowagi. W związku z chorobą wnioskodawczyni posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane przez Prezydenta Miasta X. Wnioskodawczyni stwierdziła, iż z uwagi na wiek oraz stopień zaawansowania choroby i obowiązujący w Polsce system punktowy nie została zakwalifikowana do leczenia w programach lekowych oferowanych i finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wnioskodawczyni w 2009 roku dowiedziała się o nowej jednostce chorobowej jaką jest przewlekła mózgowo-rdzeniowa niewydolność żylna (CCSVI). Wielu badaczy obecnie przypuszcza, że stwardnienie rozsiane i CCSVI to w rzeczywistości to samo schorzenie, cechuje je przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, nietolerancja wysokiej temperatury, zaburzenia mikcji, zaburzenia równowagi. Podstawowym sposobem leczenia CCSVI podobnie jak i innych malformacji naczyniowych jest leczenie endowaskularne (angioplastyka balonowa połączona z implantacją stentu). Leczenie endowaskularne CCSVI wykonywane jest w wielu ośrodkach na świecie, a w Polsce odpłatnie w dwóch klinikach. W innych szpitalach w Polsce leczenie CCSVI nie jest wykonywane. Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia wnioskodawczyni zdecydowała się poddać leczeniu w Klinice X. Leczenie endowaskularne zostało wykonane w dniu 20 września 2010 roku. Wnioskodawczyni wskazała, iż leczenie zostało opłacone z jej i męża oszczędności (wspólne konto bankowe) przelewami. Przelewy zostały potwierdzone fakturami wystawionymi przez Klinikę X. W dniu 20 września 2010r. zostało przeprowadzone leczenie endowoskularne w Klinice X. W efekcie przeprowadzonego zabiegu stan zdrowia wnioskodawczyni, powoli ale stale ulega poprawie. Ustępują problemy związane z utrzymaniem równowagi, bóle głowy, problemy z koordynacją ruchową i inne przykre dolegliwości. Wnioskodawczyni może pokonywać pieszo samodzielnie coraz większe odległości. Wnioskodawczyni stwierdziła, iż dzięki leczeniu jakość jej życia i poziom funkcjonowania uległ znaczącej poprawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne