Interpretacja indywidualna z dnia 14.02.2011, sygn. IBPBI/1/415-1166/10/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1166/10/AB
Skutki podatkowe wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki komandytowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2010 r. (data wpływu do Organu 12 listopada 2010 r.), uzupełnionym w dniu 26 stycznia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie nie powstania przychodu w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki komandytowej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 listopada 2010 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki komandytowej.
Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 14 stycznia 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-1166/10/AB, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 26 stycznia 2011 r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Prowadzona obecnie przez Wnioskodawcę, jako osobę fizyczną, działalność gospodarcza w pełni dopuszcza wydzielenie dwóch zorganizowanych części przedsiębiorstwa, które w sposób samodzielny mogą prowadzić niezależną od siebie działalność gospodarczą. Wnioskodawca zamierza powołać spółkę komandytową, w której będzie komandytariuszem. Natomiast komplementariuszem będzie spółka z o.o., w której będzie miał większość udziałów. Wkładem Wnioskodawcy do spółki komandytowej będzie zorganizowana część prowadzonego obecnie przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo to prowadzone jest przez osobę fizyczną. Po wniesieniu aportu, na bazie pozostałej zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawca zamierza w dalszym ciągu prowadzić działalność gospodarczą, jako osoba fizyczna, natomiast na bazie wniesionej zorganizowanej części przedsiębiorstwa działalność będzie kontynuowana przez spółkę komandytową.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty