12.12.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2011, sygn. ITPB1/415-957a/11/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-957a/11/TK

Czy umorzenie akcji w SKA bez wynagrodzenia, spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstanie dochodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2011 r. (data wpływu 15 września 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 listopada 2011 r. (data wpływu 1 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania dochodu z tytułu umorzenia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej przeprowadzonego bez wynagrodzenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania dochodu z tytułu umorzenia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej przeprowadzonego bez wynagrodzenia.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce osobowej. Planowane jest przekształcenie spółki w spółkę komandytowo-akcyjną. Po przekształceniu, do SKA przystąpi jako akcjonariusz fundusz inwestycyjny, posiadający siedzibę na terytorium Unii Europejskiej albo spółka posiadająca licencję, dzięki której otrzyma status funduszu inwestycyjnego typu International Collective lnvestment Scheme (dalej również Fundusz). Fundusz stanie się dominującym akcjonariuszem. W przedmiotowym Funduszu Wnioskodawca posiadać będzie certyfikaty inwestycyjne, wyemitowane przez Fundusz lub udziały. Wnioskodawca certyfikaty może posiadać bezpośrednio albo pośrednio (t.j. właścicielem certyfikatów będzie spółka, której Wnioskodawca będzie wspólnikiem/udziałowcem/akcjonariuszem).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne